top of page

HISTORIE

LOXIA na své filosofii staví už čtvrt století svou historii, čtvrt století sbírání zkušeností a vytváření systému tvorby a opravdového projektování.


LOXIA má dnes tradici a má se o co opřít.

линейка.png
IMG_2131.jpg

LOXIA znamená latinsky křivka. Proč právě křivka a co pro nás znamená? Křivka není ani přímka a není to ani volně tažená čára. Není to suše a nudně narýsovaná věc a není to ani bláznivě nakreslený nesmyl. Křivka je promyšlený tah. Křivka má dokonalost přímky a volnost a svobodu čáry. Abyste ji zkonstruovali, vyžaduje jasné tahy a odmění vás svojí ladností a elegancí. Křivka je matematika a logika, nesmí být náhodná, tudíž v ní musí být i řád, respekt k zákonitostem a zodpovědnost. A takto v LOXIA tvoříme, promyšleně, jasně a zodpovědně, avšak stále volně, kreativně a svobodně.

LOXIA své myšlenky a filosofii vložila od svého vzniku roku 1995 do více než stovky velkých projektů. Některé z nich se staly za tuto dobu nedílnou a přirozenou součástí Prahy, aniž by o tom kdokoli přemýšlel. Příkladem je sídlo KPMG na Florenci, dům, který za celou dobu své existence nezměnil uživatele, což je potvrzením, že se jedná o zdařilou stavbu. Podobně nenápadným avšak silným dílem je komplex Bredovský dvůr, kombinace velké rekonstrukce a novostavby, a administrativní budova Budějovická Alej. Oba tyto projekty representují filozofii LOXIA býti sebevědomými domy s respektem ke svému okolí. LOXIA svůj postoj k architektuře vepsala i do mnoha dalších měst, od Karlových Varů až po Nitru, za zmínku stojí určitě OC Futurum v Hradci Králové nebo OC Atrium Palác Pardubice. Nebála se ani továren, z nichž zaujme odvážným designem Schneider Electric v Písku nebo svou velikostí ohromující Nová Opavia v Opavě. A má za sebou i několik hotelů včetně práce na hotelu Four Season. Za LOXIA stojí i mnoho veřejných budov v podobě mateřských školek a škol, mezi nimiž vyniká například Rakouské gymnázium, až po nyní dokončovanou budovou Nové radnice v Praze 12. Hlavní náplní LOXIA jsou v posledních letech rezidenční projekty. Nelze nezmínit krásně zrekonstruovanou Kajetánku obklopenou nově navrženým parkem lemovaným nadstandartními rezidencemi, či práci na mnoha brownfieldech v Modřanech, ve Vysočanech nebo v Hloubětíně, kde bylo podle návrhů LOXIA zrealizováno již několik tisíc bytů. Těmi domy, které se dokončily v poslední době, jsou administrativní budova Argentinská, rezidenční Terasy Břevnov nebo nádherný exkluzivní areál Chateau Troja Rezidence. Všechny své zkušenosti umí LOXIA promítnout i do návrhu soukromých vil a usedlostí.


Za čtvrt století LOXIA nejen navrhovala, projektovala a stavěla, ale také vychovala mnoho architektů a inženýrů a vždy se pod vedením svého zakladatele, leadera a hlavního architekta Milana Veselého opírala o týmového ducha a přátelskou atmosféru. Za tuto dobu si navíc sama také dokázala vychovat novou generaci vlastních leaderů. Před několika lety se role hlavního architekta ujala Jana Mastíková a role hlavního inženýra Michal Hendrych. Oba si prošli v LOXIA za posledních deset let mnoha projekty a nechali se její atmosférou strhnout k tomu, aby jí posouvali dál do budoucnosti. Roli výrobního ředitele převzal v nedávné době Jiří Eichler a pozici technického ředitele Jan Pyš,  kteří žijí s LOXIA od jejího vzniku, tedy již 25 let. Dnes je tahle pětice složená ze tří generací největší silou a hnacím motorem LOXIA.

IMG_2119_edited.jpg

TŘI ZÁSADY NAŠÍ PRÁCE

TVOŘÍME

Milujeme, když můžeme uchopit nový projekt. Pečlivě vyslechneme přání našeho klienta, zasníme se a stanovíme vizi. Vize bez plánu by však zůstala pouhým sněním. Od počátku vidíme před očima náš dům stát, a to je cíl, ke kterému naše cesta vede.  Neopakujeme zažitá řešení, tvoříme svobodně, čerpáme jak z naší tradice a předchozích zkušeností, tak z toho, že se díváme kolem sebe, analyzujeme společnost a děje kolem nás a snažíme se předvídat co přijde. Máme v týmu i odborníky na zelenou architekturu a interiér tak, aby bylo naše dílo maximálně komplexní. Hledáme jak kvalitu estetickou, tak provozně udržitelnou, ekonomickou a obchodně úspěšnou. Proto nám naši klienti věří, protože ví, že s námi do svého cíle dojdou.

BOJUJEME

Každý den za naše projekty bojujeme stejně jako bychom bojovali za naše děti. Nevzdáváme se a zápasíme s radostí. Zápas začíná nejprve u architektů na papíře, kdy musíme skloubit dohromady očekávání klienta, očekávání úřadů, očekávání společnosti a očekávání své vlastní. Po studii naše dítko dostává i druhého rodiče a to inženýra. Architekt s inženýrem musí v projektu vše sladit tak, aby fungovala kvalita estetická, provozní a ekonomická. Oba rodiče mají na starosti inženýring a dohlíží na to, aby projekt získal všechna potřebná povolení a boj byl vítězný.

BUDUJEME

Tím, že projekt získá povolení, tak pro nás nekončí. Jako správní rodiče chceme vidět naše dítko vyrůst a dohlídnout si na jeho růst. Architekti přenechají svoji roli inženýrům a ti dají našemu dítěti profesionální školu tak, aby ve světě obstálo a mohlo hrdě stát mezi ostatními. U některých projektů chceme jít ještě dál a jejich stavbu řídit, k čemuž máme zkušené členy týmu. A u některých projektů chceme jako správci modelu zůstat ještě mnohem delší dobu a poskytovat podporu i pro jeho budoucí rozvoj, správu a údržbu objektu (facility).

bottom of page